Danas je kod kapele sv. Mateja u Srednjoj Omanjskoj slavljena zavjetna sveta misa, gdje su vjernici iz Usore slavili blagdan ovog apostola i evanđelista. Slavlje je obuhvatilo svetu misu, zajednički obrok te srdačne razgovore među prisutnima.
O SVETOM MATEJU
Sveti Matej, čije ime slavimo u tradicionalnoj katoličkoj liturgiji, bio je jedan od dvanaestorice apostola i evanđelista. Njegovo ime znači “dar Božji,” a njegova uloga u širenju kršćanstva ostavila je dubok i neizbrisiv trag u povijesti kršćanske vjere.
Sveti Matej spominje se u Evanđeljima kao carinik koji je pozvan od strane Isusa Krista da postane Njegov učenik. Carinici su u to vrijeme bili često nepopularni među Židovima, jer su radili za Rimsku vlast i često su bili optuživani za izdaju i nepoštenje. Međutim, Isus nije birao svoje učenike prema društvenom statusu ili povijesnim predrasudama. Umjesto toga, Njegova ljubav i poziv bili su otvoreni svima.
Matej je odgovorio na Isusov poziv i postao Njegov učenik. Nakon Isusove muke, smrti i uskrsnuća, sveti Matej je postao jedan od najvažnijih svjedoka Isusovih riječi i djela. Njegovo Evanđelje, poznato kao “Evanđelje po Mateju,” jedno je od četiri kanonska Evanđelja u Novom zavjetu i pruža dragocjen uvid u Isusov život, nauke i poruke milosrđa.
Sveti Matej se također spominje u popisu apostola u Djelima apostolskim. Nakon Isusova uskrsnuća, on je zajedno s drugim apostolima propovijedao evanđelje u različitim dijelovima svijeta. Prema predaji, sveti Matej je propovijedao u Etiopiji i Perziji te je bio mučen i pogubljen zbog svoje vjere.
Blagdan sv. Mateja slavi se 21. rujna svake godine u čast ovog svetog apostola i evanđelista. Vjernici širom svijeta prisjećaju se njegove hrabrosti i vjernosti te ga časte kao primjer vjernika koji su odgovorili na Isusov poziv i širili Njegovu Radosnu vijest unatoč svim izazovima i opasnostima.
Sveti Matej ostavlja nas s važnom porukom o otvorenosti i milosrđu koje bi trebalo obilježavati kršćansku vjeru. Njegova priča nas podsjeća da nema ograničenja kome Bog može pozvati i da se svatko, bez obzira na svoju prošlost ili društveni status, može odazvati Božjem pozivu i postati svjetlo u svijetu.
Izvor objave: